ASL RTX 3090 Ares
Graphics Card ASL RTX 3090 Ares — Specifications, Tests & Benchmarks
ASL RTX 3090 Ares
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
01.09.2020
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
350W
🏆 Top #1667
Performance
Synthetic Score
26,561
PassMark
26,561
Efficiency
enthusiast
ASL RTX 3090 Ares is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 01.09.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 28.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 628 mm². For graphics processing, 10496 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 82 RT Cores and 328 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 24 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 936.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1395 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1695 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 350 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10496 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 328 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 328 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 82 |
| Compute Units (SM/CU) | 82 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1395 MHz |
| Boost Clock | 1695 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1219 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 936.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10496 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 315 x 56 x 114 mm |
| Power Consumption (TDP) | 350 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 189.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 556 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 35.58 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 35.58 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 556 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 561 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 068 |
| TPU Index Score | 43.96% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.