ASL GTX 1060 Warhawk
Graphics Card ASL GTX 1060 Warhawk — Specifications, Tests & Benchmarks
ASL GTX 1060 Warhawk
Nvidia GeForce 10
•
GP106
•
19.07.2016
•
6 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #7248
Performance
Synthetic Score
9,813
Efficiency
mid
The ASL GTX 1060 Warhawk (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 19.07.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.4 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1280 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 1506 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1709 MHz. The TDP level for this model is 120 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.07.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP106-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1709 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG410 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 82.03 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 136.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 68.36 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 4.38 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 136.7 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 10.73% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.