ASL GTX 1050 Soar Dragon
Graphics Card ASL GTX 1050 Soar Dragon — Specifications, Tests & Benchmarks
ASL GTX 1050 Soar Dragon
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
25.10.2016
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #9435
Performance
Synthetic Score
5,046
PassMark
5,046
Efficiency
mid
The ASL GTX 1050 Soar Dragon graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 25.10.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.3 billion transistorsistors transistors on a 132 mm² die. For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.10 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1354 MHz with dynamic acceleration capability up to 1455 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1354 MHz |
| Boost Clock | 1455 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 240 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG210 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 46.56 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 58.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.1 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 1.86 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 58.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 046 |
| PassMark (G2D Mark) | 458 |
| TPU Index Score | 5.39% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.