AREZ STRIX RX 560 GAMING
Graphics Card AREZ STRIX RX 560 GAMING — Specifications, Tests & Benchmarks
AREZ STRIX RX 560 GAMING
Amd RX 500
•
Polaris 21
•
18.04.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #10306
Performance
Synthetic Score
3,681
PassMark
3,681
Efficiency
entry
AREZ STRIX RX 560 GAMING is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 18.04.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 123 mm². For graphics processing, 1024 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 112.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1175 MHz with dynamic acceleration capability up to 1275 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 21 XT (215-0908004) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 21 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1175 MHz |
| Boost Clock | 1275 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | C994 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 81.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.61 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.61 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 163.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 681 |
| PassMark (G2D Mark) | 486 |
| TPU Index Score | 4.78% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.