AREZ DUAL RX 580 OC 8 GB
Graphics Card AREZ DUAL RX 580 OC 8 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
AREZ DUAL RX 580 OC 8 GB
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
18.04.2017
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
185W
🏆 Top #7637
Performance
Synthetic Score
8,922
PassMark
8,791
Efficiency
mid-high
The AREZ DUAL RX 580 OC 8 GB (GCN 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 18.04.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 232 mm² die contains approximately 5.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 2304 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 256.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1257 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1360 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 185 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XTX (215-0910038) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1257 MHz |
| Boost Clock | 1360 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, D009-04 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 43.52 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 195.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.27 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.27 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 391.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 791 |
| PassMark (G2D Mark) | 769 |
| TPU Index Score | 11.17% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.