Xbox Series S GPU
Graphics Card Xbox Series S GPU — Specifications, Tests & Benchmarks
Xbox Series S GPU
Amd Microsoft
•
Lockhart
•
10.11.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
100W
🏆 Top #7884
Performance
Synthetic Score
8,248
Efficiency
mid-high
The Xbox Series S GPU (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 10.11.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 8.0 billion transistorsistors transistors on a 197 mm² die. For graphics processing, 1280 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1565 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 100 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 10.11.2020 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Game Console |
| Series | Amd Microsoft |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Lockhart |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 8,000,000.0 million |
| Die Size | 197 mm² |
| Transistor Density | 40,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1565 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Dimensions (L x W x H) | 274 x 64 x 151 mm |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 50080 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 125200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 8.01 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.01 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 250.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.