Ryzen Z2 A GPU
Graphics Card Ryzen Z2 A GPU — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Z2 A GPU
AMD
•
Van Gogh
•
2025
•
16 GB
•
LPDDR5
•
128 bit
•
15W
🏆 Top #9573
Performance
Synthetic Score
4,824
Efficiency
mid
The Ryzen Z2 A GPU (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 01.01.2025. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 163 mm² die contains approximately 2.4 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 512 shader units, 8 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features LPDDR5 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 102.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1600 MHz under load. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | AMD |
| GPU Variant | 100-000001835 |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Van Gogh |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,400,000.0 million |
| Die Size | 163 mm² |
| Transistor Density | 14,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 256 KB |
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 8 MB |
Board Design & Power
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 25600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 51200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.28 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.64 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 102.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.