Ryzen Z1 Extreme GPU
Graphics Card Ryzen Z1 Extreme GPU — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Z1 Extreme GPU
AMD
•
Phoenix
•
13.06.2023
•
16 GB
•
LPDDR5
•
64 bit
•
30W
🏆 Top #8096
Performance
Synthetic Score
7,773
Efficiency
mid
Ryzen Z1 Extreme GPU is a powerful solution from AMD based on the RDNA 3.0 architecture, released on 13.06.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 25.4 billion transistorsistors transistors on a 178 mm² die. The core configuration includes 768 shader units, 12 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features LPDDR5 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 51.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 800 MHz with dynamic acceleration capability up to 2700 MHz. The nominal thermal design power is 30 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.06.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | AMD |
| GPU Variant | 100-000001278 |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Phoenix |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 25,390,000.0 million |
| Die Size | 178 mm² |
| Transistor Density | 142,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 12 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Boost Clock | 2700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 384 KB |
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 16 MB |
Board Design & Power
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 21 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 86400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 129600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.59 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 518.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.