Radeon Vega 3 Embedded
Graphics Card Radeon Vega 3 Embedded — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon Vega 3 Embedded
Amd Picasso
•
Picasso-M
•
2019
•
System Shared
•
System Shared
•
10W
🏆 Top #12375
Performance
Synthetic Score
892
PassMark
892
Efficiency
low
Radeon Vega 3 Embedded is a powerful solution from AMD based on the GCN 5.0 architecture, released on 01.01.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.9 billion transistorsistors transistors on a 210 mm² die. The core configuration includes 192 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1200 MHz. The nominal thermal design power is 10 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 2019 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd Picasso |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 5.0 |
| Codename | Picasso-M |
| Process Node | 12 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 4,940,000.0 million |
| Die Size | 210 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 1200 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 10 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 14400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 921.6 GFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 460.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 28.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 892 |
| PassMark (G2D Mark) | 303 |
| TPU Index Score | 0.91% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.