Radeon Sky 700
Graphics Card Radeon Sky 700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon Sky 700
Amd x00
•
Tahiti
•
27.03.2013
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
225W
🏆 Top #9601
Performance
Synthetic Score
4,791
Efficiency
mid
The Radeon Sky 700 graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 27.03.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 352 mm². For graphics processing, 1792 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 264.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 900 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 225 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.03.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd x00 |
| GPU Variant | Tahiti PRO GL |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 264.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 100800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.23 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 806.4 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 6.08% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.