Radeon RX Vega 56 Mobile
Graphics Card Radeon RX Vega 56 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon RX Vega 56 Mobile
Amd Vega
•
Vega 10
•
01.06.2018
•
8 GB
•
HBM2
•
2048 bit
•
120W
🏆 Top #7422
Performance
Synthetic Score
9,415
PassMark
13,005
Efficiency
mid-high
The Radeon RX Vega 56 Mobile (GCN 5.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 01.06.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 12.5 billion transistorsistors transistors on a 495 mm² die. The model's computational arsenal includes 3584 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The HBM2 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 2048 bit-bit bus, bandwidth reaches 409.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1138 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1301 MHz under load. The nominal thermal design power is 120 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.06.2018 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Vega |
| GPU Variant | Vega 10 XLM |
GPU
| Architecture | GCN 5.0 |
| Codename | Vega 10 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 12,500,000.0 million |
| Die Size | 495 mm² |
| Transistor Density | 25,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1138 MHz |
| Boost Clock | 1301 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 2048 bit bit |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 83260 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 291400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 18.65 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.33 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 582.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 005 |
| PassMark (G2D Mark) | 770 |
| TPU Index Score | 13.26% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.