Radeon RX 640 OEM
Graphics Card Radeon RX 640 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon RX 640 OEM
Amd RX 600
•
Polaris 23
•
09.04.2020
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #10496
Performance
Synthetic Score
3,324
PassMark
2,210
Efficiency
entry
The Radeon RX 640 OEM graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 09.04.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 103 mm² die contains approximately 2.2 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 640 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 96.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1295 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 50 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 09.04.2020 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 600 |
| GPU Variant | Polaris 23 XT |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 23 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 2,200,000.0 million |
| Die Size | 103 mm² |
| Transistor Density | 21,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1295 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-D09187-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20720 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 51800 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 1.66 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.66 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 103.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 210 |
| PassMark (G2D Mark) | 341 |
| TPU Index Score | 4.69% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.