Radeon RX 560X Mobile
Graphics Card Radeon RX 560X Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon RX 560X Mobile
Amd RX M500X
•
Polaris 31
•
09.01.2019
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #12056
Performance
Synthetic Score
1,206
PassMark
3,415
Efficiency
entry
The Radeon RX 560X Mobile graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 09.01.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately 3.0 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 896 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 112.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1223 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 09.01.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd RX M500X |
| GPU Variant | Polaris 31 MXL |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 31 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1223 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19570 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 68490 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.19 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.19 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 137 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 415 |
| PassMark (G2D Mark) | 433 |
| TPU Index Score | 4.78% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.