Radeon RX 560 Mobile
Graphics Card Radeon RX 560 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon RX 560 Mobile
Amd Rx M500
•
Baffin
•
05.01.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
55W
🏆 Top #10332
Performance
Synthetic Score
3,660
PassMark
3,681
Efficiency
entry
Radeon RX 560 Mobile is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 05.01.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 123 mm². For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 96.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1000 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1053 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 55 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 05.01.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Rx M500 |
| GPU Variant | Baffin XT |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Baffin |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1053 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 55 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16850 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 58970 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 1.89 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.89 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 117.9 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 681 |
| PassMark (G2D Mark) | 486 |
| TPU Index Score | 4.10% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.