Radeon RX 5500 XT
Graphics Card Radeon RX 5500 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon RX 5500 XT
Amd RX 5000
•
Navi 14
•
12.12.2019
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #7668
Performance
Synthetic Score
8,851
PassMark
9,072
Efficiency
mid-high
The Radeon RX 5500 XT graphics card from AMD is built on the RDNA 1.0 architecture and was officially introduced on 12.12.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 6.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 158 mm². The model's computational arsenal includes 1408 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 224.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1607 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1845 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 130 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 12.12.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 5000 |
| GPU Variant | Navi 14 XTX (215-0932396) |
GPU
| Architecture | RDNA 1.0 |
| Codename | Navi 14 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,400,000.0 million |
| Die Size | 158 mm² |
| Transistor Density | 40,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1408 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 88 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 22 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1607 MHz |
| Game Clock | 1717 MHz |
| Boost Clock | 1845 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | 109-D33257-00B_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 59040 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 162400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.39 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 324.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 072 |
| PassMark (G2D Mark) | 777 |
| TPU Index Score | 11.09% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.