AMD Radeon RX 460
Graphics Card AMD Radeon RX 460 — Specifications, Tests & Benchmarks
AMD Radeon RX 460
Amd RX 400
•
Baffin
•
08.08.2016
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #10003
Performance
Synthetic Score
4,101
PassMark
4,101
Efficiency
mid
AMD Radeon RX 460 is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 08.08.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately 3.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 896 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 112.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1090 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1200 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 08.08.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 400 |
| GPU Variant | Baffin PRO (215-0895088) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Baffin |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1090 MHz |
| Boost Clock | 1200 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C994 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 67.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.15 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 134.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 101 |
| PassMark (G2D Mark) | 583 |
| TPU Index Score | 4.69% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.