Radeon R9 M370X Mac Edition
Graphics Card Radeon R9 M370X Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R9 M370X Mac Edition
Amd R9 M300
•
Tropo
•
05.05.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
🏆 Top #12489
Performance
Synthetic Score
792
Efficiency
low
The Radeon R9 M370X Mac Edition graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 05.05.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 123 mm². The model's computational arsenal includes 640 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 72.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 775 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 800 MHz.
General Information
| Release Date | 05.05.2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd R9 M300 |
| GPU Variant | Tropo XT |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tropo |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 775 MHz |
| Boost Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 32000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.02 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 64 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.20% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.