Radeon R9 M360
Graphics Card Radeon R9 M360 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R9 M360
Amd R9 M300
•
Tropo
•
05.05.2015
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
🏆 Top #11847
Performance
Synthetic Score
1,396
PassMark
1,816
Efficiency
entry
The Radeon R9 M360 (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 05.05.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 123 mm². The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 72.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 900 MHz with dynamic acceleration capability up to 925 MHz.
General Information
| Release Date | 05.05.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd R9 M300 |
| GPU Variant | Tropo LE |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tropo |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Boost Clock | 925 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 14800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 29600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 947.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 59.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 816 |
| PassMark (G2D Mark) | 397 |
| TPU Index Score | 2.48% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.