Radeon R9 A375
Graphics Card Radeon R9 A375 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R9 A375
Amd Rx 300
•
Venus
•
2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
🏆 Top #10726
Performance
Synthetic Score
2,746
PassMark
1,024
Efficiency
low
The Radeon R9 A375 graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 01.01.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately 1.5 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 640 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 72.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1015 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Rx 300 |
| GPU Variant | Venus XTX (216-0846033) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Venus |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1015 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16240 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 40600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.30 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 024 |
| PassMark (G2D Mark) | 232 |
| TPU Index Score | 2.79% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.