Radeon R9 380X
Graphics Card Radeon R9 380X — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R9 380X
Amd R9 300
•
Antigua
•
19.11.2015
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
190W
🏆 Top #8846
Performance
Synthetic Score
6,131
PassMark
6,131
Efficiency
mid
The Radeon R9 380X graphics card from AMD is built on the GCN 3.0 architecture and was officially introduced on 19.11.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 366 mm² die contains approximately 5.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 182.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 970 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 190 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.11.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 300 |
| GPU Variant | Antigua XT (215-0877016) |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Antigua |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,000,000.0 million |
| Die Size | 366 mm² |
| Transistor Density | 13,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 970 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1425 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5700 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 182.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 190 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C766, C784 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 31040 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 124200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.97 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.97 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 248.3 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 131 |
| PassMark (G2D Mark) | 681 |
| TPU Index Score | 7.43% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.