Radeon R9 285
Graphics Card Radeon R9 285 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R9 285
Amd R9 200
•
Tonga
•
02.09.2014
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
190W
🏆 Top #8545
Performance
Synthetic Score
6,680
PassMark
6,680
Efficiency
mid
Radeon R9 285 is a powerful solution from AMD based on the GCN 3.0 architecture, released on 02.09.2014. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.0 billion transistorsistors transistors on a 366 mm² die. For graphics processing, 1792 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 176.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 918 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 190 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 02.09.2014 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Tonga PRO (215-0851128) |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Tonga |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,000,000.0 million |
| Die Size | 366 mm² |
| Transistor Density | 13,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 918 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 176.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 221 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 190 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C766 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 29380 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 102800 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.29 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 205.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 680 |
| PassMark (G2D Mark) | 597 |
| TPU Index Score | 6.44% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.