Radeon R7 A360
Graphics Card Radeon R7 A360 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R7 A360
Amd Rx 300
•
Meso
•
05.05.2015
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
🏆 Top #12781
Performance
Synthetic Score
575
PassMark
616
Efficiency
low
The Radeon R7 A360 (GCN 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 05.05.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.6 billion transistorsistors transistors on a 125 mm² die. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 14.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1100 MHz with dynamic acceleration capability up to 1125 MHz.
General Information
| Release Date | 05.05.2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Rx 300 |
| GPU Variant | Meso XT (216-0864018) |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Meso |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,550,000.0 million |
| Die Size | 125 mm² |
| Transistor Density | 12,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1100 MHz |
| Boost Clock | 1125 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 27000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 864 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 864 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 54 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 616 |
| PassMark (G2D Mark) | 215 |
| TPU Index Score | 1.62% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.