Radeon R7 350 Fake Card
Graphics Card Radeon R7 350 Fake Card — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R7 350 Fake Card
Amd R7 300
•
Opal
•
2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
35W
🏆 Top #12013
Performance
Synthetic Score
1,241
Efficiency
low
The Radeon R7 350 Fake Card (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 01.01.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 77 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 36.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 1050 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 35 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 300 |
| GPU Variant | Opal XT |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Opal |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1050 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1150 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 36.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 35 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | C550 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25200 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 806.4 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.11% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.