Radeon R7 265X OEM
Graphics Card Radeon R7 265X OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R7 265X OEM
Amd R7 200
•
Curacao
•
12.08.2014
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #9858
Performance
Synthetic Score
4,306
Efficiency
mid
The Radeon R7 265X OEM graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 12.08.2014. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.8 billion transistorsistors transistors on a 212 mm² die. The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 179.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 900 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 925 MHz. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.08.2014 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Curacao PRO (215-0848000) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Curacao |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Boost Clock | 925 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 179.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | E271 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 29600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 74000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.37 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 148 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.62% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.