Radeon R7 260X
Graphics Card Radeon R7 260X — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R7 260X
Amd R7 200
•
Bonaire
•
08.10.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #10340
Performance
Synthetic Score
3,627
PassMark
3,204
Efficiency
entry
The Radeon R7 260X (GCN 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 08.10.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.1 billion transistorsistors transistors on a 160 mm² die. The model's computational arsenal includes 896 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 104.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1100 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 115 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Bonaire XTX (215-0839097) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Bonaire |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,080,000.0 million |
| Die Size | 160 mm² |
| Transistor Density | 13,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1100 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1625 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 104.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C58247-00D_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 61600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.97 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 123.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 204 |
| PassMark (G2D Mark) | 522 |
| TPU Index Score | 3.61% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.