Radeon R7 240
Graphics Card Radeon R7 240 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R7 240
Amd R7 200
•
Oland
•
08.10.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #12539
Performance
Synthetic Score
723
PassMark
905
Efficiency
low
The Radeon R7 240 graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 08.10.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 77 mm². The core configuration includes 320 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 73.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 700 MHz. The nominal thermal design power is 30 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Oland LE |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Boost Clock | 700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1150 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 73.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | C552, C577 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 14000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 448 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 28 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 905 |
| PassMark (G2D Mark) | 280 |
| TPU Index Score | 1.17% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.