Radeon R6E Mobile Graphics
Graphics Card Radeon R6E Mobile Graphics — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R6E Mobile Graphics
Amd Carrizo Mobile
•
Wani
•
2016
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12656
Performance
Synthetic Score
641
Efficiency
low
Radeon R6E Mobile Graphics is a powerful solution from AMD based on the GCN 3.0 architecture, released on 01.01.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 125 mm² die contains approximately 1.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. In standard mode, the core operates at 200 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 758 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 15 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 2016 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Carrizo Mobile |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Wani |
| Process Node | 28 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 1,200,000.0 million |
| Die Size | 125 mm² |
| Transistor Density | 9,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 200 MHz |
| Boost Clock | 758 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6064 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 18190 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 582.1 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 582.1 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 291.1 GFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.14% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.