Radeon R3 Mobile Graphics
Graphics Card Radeon R3 Mobile Graphics — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R3 Mobile Graphics
Amd Stoney Ridge-M
•
Stoney
•
01.06.2016
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #13443
Performance
Synthetic Score
247
PassMark
315
Efficiency
low
The Radeon R3 Mobile Graphics (GCN 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 01.06.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 125 mm². For graphics processing, 128 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics chip operates at a base clock of 200 MHz with dynamic acceleration capability up to 655 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 15 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.06.2016 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Stoney Ridge-M |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Stoney |
| Process Node | 28 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 1,200,000.0 million |
| Die Size | 125 mm² |
| Transistor Density | 9,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 200 MHz |
| Boost Clock | 655 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2620 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5240 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 167.7 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 167.7 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 10.48 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 315 |
| PassMark (G2D Mark) | 95 |
| TPU Index Score | 0.33% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.