Radeon PRO W7800 48 GB
Graphics Card Radeon PRO W7800 48 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon PRO W7800 48 GB
Amd Navi III Series
•
Navi 31
•
13.04.2023
•
48 GB
•
GDDR6
•
384 bit
•
281W
🏆 Top #3032
Performance
Synthetic Score
21,512
Efficiency
high
The Radeon PRO W7800 48 GB (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 13.04.2023. The graphics processor is manufactured using a N5 / N6 FinFET process. The 529 mm² die contains approximately 57.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 4480 shader units, 70 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 48 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 864.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1895 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2525 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 281 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 13.04.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Navi III Series |
| GPU Variant | Navi 31 |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 31 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 57,700,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 109,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4480 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 280 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 70 |
| Compute Units (SM/CU) | 70 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1895 MHz |
| Boost Clock | 2525 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 48 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 864.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 4480 KB |
| L1 Cache | 17920 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 40 x 110 mm |
| Power Consumption (TDP) | 281 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 323200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 707000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 90.50 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 45.25 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.41 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 47.24% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.