Radeon Pro W6600X
Graphics Card Radeon Pro W6600X — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon Pro W6600X
Amd Navi II Series
•
Navi 23
•
03.08.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
120W
🏆 Top #5456
Performance
Synthetic Score
15,574
PassMark
13,113
Efficiency
mid-high
The Radeon Pro W6600X graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 03.08.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 11.1 billion transistorsistors transistors on a 237 mm² die. The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 32 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 256.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2068 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2479 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 120 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 03.08.2021 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Navi II Series |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2068 MHz |
| Boost Clock | 2479 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | Apple MPX |
| Slot Width | 2 |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Board Number | MKGY3AM/A |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 158700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 317300 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.31 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 634.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 113 |
| PassMark (G2D Mark) | 856 |
| TPU Index Score | 21.68% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.