AMD Radeon Pro Duo Polaris ES
Graphics Card AMD Radeon Pro Duo Polaris ES — Specifications, Tests & Benchmarks
AMD Radeon Pro Duo Polaris ES
Amd Radeon Pro GCN
•
Ellesmere
•
24.04.2017
•
16 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #6687
Performance
Synthetic Score
11,577
Efficiency
mid-high
The AMD Radeon Pro Duo Polaris ES graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 24.04.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 232 mm² die contains approximately 5.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2304 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 224.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1243 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 24.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Radeon Pro GCN |
| GPU Variant | Ellesmere Gemini GL |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Ellesmere |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1243 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-D08637-00B_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 39.78 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 179 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.73 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.73 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 358 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 10.21% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.