Radeon Instinct MI50
Graphics Card Radeon Instinct MI50 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon Instinct MI50
Amd MIx
•
Vega 20
•
18.11.2018
•
16 GB
•
HBM2
•
4096 bit
•
300W
🏆 Top #5949
Performance
Synthetic Score
13,801
Efficiency
mid-high
The Radeon Instinct MI50 graphics card from AMD is built on the GCN 5.1 architecture and was officially introduced on 18.11.2018. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 13.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 331 mm². For graphics processing, 3840 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features HBM2 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 4096 bit bits, and the peak data exchange rate is 1044.48 GB/s. The GPU's base clock speed is 1200 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1746 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 300 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 18.11.2018 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd MIx |
| GPU Variant | Vega 20 GLXT |
GPU
| Architecture | GCN 5.1 |
| Codename | Vega 20 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,230,000.0 million |
| Die Size | 331 mm² |
| Transistor Density | 40,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1200 MHz |
| Boost Clock | 1746 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 4096 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1044.48 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 111700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 419000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 26.82 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.41 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 6.71 TFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 19.07% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.