AMD Radeon HD 8850M
Graphics Card AMD Radeon HD 8850M — Specifications, Tests & Benchmarks
AMD Radeon HD 8850M
Amd HD 8800M
•
Venus
•
01.04.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
🏆 Top #11303
Performance
Synthetic Score
2,097
PassMark
973
Efficiency
low
The AMD Radeon HD 8850M graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 01.04.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.5 billion transistorsistors transistors on a 123 mm² die. The core configuration includes 640 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 64.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 725 MHz with dynamic acceleration capability up to 775 MHz.
General Information
| Release Date | 01.04.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 8800M |
| GPU Variant | Venus PRO (216-0846009) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Venus |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 725 MHz |
| Boost Clock | 775 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 31 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 992 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 62 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 973 |
| PassMark (G2D Mark) | 502 |
| TPU Index Score | 1.98% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.