Radeon HD 8770M
Graphics Card Radeon HD 8770M — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 8770M
Amd HD 8700M
•
Mars
•
01.04.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
🏆 Top #12286
Performance
Synthetic Score
982
Efficiency
low
The Radeon HD 8770M (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 01.04.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 77 mm² die. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 72.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 775 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 825 MHz.
General Information
| Release Date | 01.04.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 8700M |
| GPU Variant | Mars S3 XT (216-0842018) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Mars |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 775 MHz |
| Boost Clock | 825 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 19800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 633.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 39.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.66% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.