Radeon HD 8650D IGP
Graphics Card Radeon HD 8650D IGP — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 8650D IGP
Amd Richland
•
Scrapper
•
28.12.2013
•
System Shared
•
System Shared
•
65W
🏆 Top #13103
Performance
Synthetic Score
427
Efficiency
low
The Radeon HD 8650D IGP graphics adapter is based on the advanced TeraScale 3 architecture. AMD announced this model on 28.12.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 246 mm² die contains approximately 1.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics chip operates at a base clock of 720 MHz with dynamic acceleration capability up to 844 MHz. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.12.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd Richland |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | TeraScale 3 |
| Codename | Scrapper |
| Process Node | 32 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 1,303,000.0 million |
| Die Size | 246 mm² |
| Transistor Density | 5,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 720 MHz |
| Boost Clock | 844 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6752 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 20260 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 648.2 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.16% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.