Radeon HD 8610G IGP
Graphics Card Radeon HD 8610G IGP — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 8610G IGP
Amd Richland Mobile
•
Devastator
•
23.05.2013
•
System Shared
•
System Shared
•
35W
🏆 Top #13304
Performance
Synthetic Score
317
Efficiency
low
The Radeon HD 8610G IGP (TeraScale 3) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 23.05.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 246 mm². The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GPU's base clock speed is 533 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 626 MHz. The TDP level for this model is 35 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 23.05.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd Richland Mobile |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | TeraScale 3 |
| Codename | Devastator |
| Process Node | 32 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 1,303,000.0 million |
| Die Size | 246 mm² |
| Transistor Density | 5,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 533 MHz |
| Boost Clock | 626 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 35 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5008 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 15020 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 480.8 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.86% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.