Radeon HD 8570 OEM
Graphics Card Radeon HD 8570 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 8570 OEM
Amd HD 8500
•
Oland
•
08.01.2013
•
2 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #12547
Performance
Synthetic Score
714
PassMark
941
Efficiency
low
The Radeon HD 8570 OEM (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 08.01.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 77 mm². The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 28.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 730 MHz with dynamic acceleration capability up to 780 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 50 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 8500 |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 730 MHz |
| Boost Clock | 780 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-C55237-00_02, 109-C55257-01_02 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6240 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 18720 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 599 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 37.44 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 941 |
| PassMark (G2D Mark) | 287 |
| TPU Index Score | 1.57% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.