Radeon HD 8490 OEM
Graphics Card Radeon HD 8490 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 8490 OEM
Amd HD 8400
•
Caicos
•
23.07.2013
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
35W
🏆 Top #13229
Performance
Synthetic Score
337
PassMark
263
Efficiency
low
Radeon HD 8490 OEM is a powerful solution from AMD based on the TeraScale 2 architecture, released on 23.07.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.4 billion transistorsistors transistors on a 67 mm² die. The model's computational arsenal includes 160 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 14.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 875 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 35 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 23.07.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 8400 |
| GPU Variant | Caicos XTX |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Caicos |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 370,000.0 million |
| Die Size | 67 mm² |
| Transistor Density | 5,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 160 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 875 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 35 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | C369, C553 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3500 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 7000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 280 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 263 |
| PassMark (G2D Mark) | 175 |
| TPU Index Score | 0.73% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.