Radeon HD 8410G IGP
Graphics Card Radeon HD 8410G IGP — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 8410G IGP
Amd Richland Mobile
•
Scrapper
•
23.05.2013
•
System Shared
•
System Shared
•
35W
🏆 Top #13695
Performance
Synthetic Score
168
Efficiency
low
Radeon HD 8410G IGP is a powerful solution from AMD based on the TeraScale 3 architecture, released on 23.05.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 246 mm² die contains approximately 1.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 192 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GPU's base clock speed is 450 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 600 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 35 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 23.05.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd Richland Mobile |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | TeraScale 3 |
| Codename | Scrapper |
| Process Node | 32 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 1,303,000.0 million |
| Die Size | 246 mm² |
| Transistor Density | 5,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 450 MHz |
| Boost Clock | 600 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 35 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 7200 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 230.4 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.41% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.