AMD Radeon HD 7990
Graphics Card AMD Radeon HD 7990 — Specifications, Tests & Benchmarks
AMD Radeon HD 7990
Amd HD 7900
•
Malta
•
24.04.2013
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
375W
🏆 Top #9327
Performance
Synthetic Score
5,214
PassMark
5,566
Efficiency
mid
AMD Radeon HD 7990 is a powerful solution from AMD based on the GCN 1.0 architecture, released on 24.04.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 365 mm². The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 288.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 950 MHz with dynamic acceleration capability up to 1000 MHz. The TDP level for this model is 375 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 24.04.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7900 |
| GPU Variant | Malta XT (215-0849026) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Malta |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 365 mm² |
| Transistor Density | 11,800,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 950 MHz |
| Boost Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 304 x 38 x 106 mm |
| Power Consumption (TDP) | 375 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-C47637-00A_02 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 128 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 24 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 566 |
| PassMark (G2D Mark) | 766 |
| TPU Index Score | 10.36% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.