Radeon HD 7970M
Graphics Card Radeon HD 7970M — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 7970M
Amd HD 7900M
•
Wimbledon
•
24.04.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
100W
🏆 Top #10328
Performance
Synthetic Score
3,663
PassMark
3,663
Efficiency
entry
The Radeon HD 7970M graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 24.04.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.8 billion transistorsistors transistors on a 212 mm² die. The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 153.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 850 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 100 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 24.04.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 7900M |
| GPU Variant | Wimbledon XT (216-0836036) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Wimbledon |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 850 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Board Number | 109-C42957-00B |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 27200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 68000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.18 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 136 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 663 |
| PassMark (G2D Mark) | 471 |
| TPU Index Score | 4.35% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.