Radeon HD 7970
Graphics Card Radeon HD 7970 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 7970
Amd HD 7900
•
Tahiti
•
09.01.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #8999
Performance
Synthetic Score
5,728
Efficiency
mid
Radeon HD 7970 is a powerful solution from AMD based on the GCN 1.0 architecture, released on 09.01.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 352 mm². For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 3 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 264.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 925 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 09.01.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7900 |
| GPU Variant | Tahiti XT (215-0821060) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 925 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 264.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 275 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C38637-00 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 29600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 118400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.79 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 947.2 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 6.50% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.