Radeon HD 7550M
Graphics Card Radeon HD 7550M — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 7550M
Amd HD 7500M
•
Thames
•
07.01.2012
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
14W
🏆 Top #13130
Performance
Synthetic Score
401
PassMark
465
Efficiency
low
The Radeon HD 7550M graphics card from AMD is built on the TeraScale 2 architecture and was officially introduced on 07.01.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.7 billion transistorsistors transistors on a 118 mm² die. For graphics processing, 480 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The DDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 14.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 450 MHz with dynamic acceleration capability up to 550 MHz. The TDP level for this model is 14 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 07.01.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 7500M |
| GPU Variant | Thames M2 LP (216-0833002) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Thames |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 716,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 6,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 480 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 450 MHz |
| Boost Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 14 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 13200 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 528 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 465 |
| PassMark (G2D Mark) | 403 |
| TPU Index Score | 1.02% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.