Radeon HD 7450A
Graphics Card Radeon HD 7450A — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 7450A
Amd HD 7000
•
Caicos
•
05.01.2012
•
512 MB
•
GDDR3
•
64 bit
•
25W
🏆 Top #13400
Performance
Synthetic Score
260
PassMark
288
Efficiency
low
The Radeon HD 7450A graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. AMD announced this model on 05.01.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.4 billion transistorsistors transistors on a 67 mm² die. The model's computational arsenal includes 160 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 12.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 625 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 25 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.01.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 7000 |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Caicos |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 370,000.0 million |
| Die Size | 67 mm² |
| Transistor Density | 5,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 160 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 625 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-A (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2500 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 200 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 288 |
| PassMark (G2D Mark) | 385 |
| TPU Index Score | 0.52% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.