Radeon HD 7350M
Graphics Card Radeon HD 7350M — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 7350M
Amd HD 7300M
•
Robson
•
07.01.2012
•
1 GB
•
GDDR3
•
64 bit
•
7W
🏆 Top #13478
Performance
Synthetic Score
239
Efficiency
low
The Radeon HD 7350M (TeraScale 2) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 07.01.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 59 mm² die. The core configuration includes 80 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 8.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 650 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 7 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.01.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 7300M |
| GPU Variant | Robson PRO M2 (216-0774211) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Robson |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 59 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 80 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 7 W |
| Board Number | B982 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5200 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 104 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.44% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.