Radeon HD 6970M Rebrand
Graphics Card Radeon HD 6970M Rebrand — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 6970M Rebrand
Amd HD 6900M
•
Broadway
•
04.01.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #11419
Performance
Synthetic Score
1,794
Efficiency
entry
Radeon HD 6970M Rebrand is a powerful solution from AMD based on the TeraScale 2 architecture, released on 04.01.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 166 mm² die. The core configuration includes 800 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 64.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 800 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 04.01.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 6900M |
| GPU Variant | Broadway PRO (216-0769023) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Broadway |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,040,000.0 million |
| Die Size | 166 mm² |
| Transistor Density | 6,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 32000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.28 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.41% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.