Radeon HD 6970M Mac Edition
Graphics Card Radeon HD 6970M Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 6970M Mac Edition
Amd HD 6900M
•
Blackcomb
•
25.08.2011
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
75W
🏆 Top #11235
Performance
Synthetic Score
2,270
Efficiency
entry
Radeon HD 6970M Mac Edition is a powerful solution from AMD based on the TeraScale 2 architecture, released on 25.08.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 212 mm² die contains approximately 1.7 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 960 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 115.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 680 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 25.08.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 6900M |
| GPU Variant | Blackcomb XT (216-0811000) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Blackcomb |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,700,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 8,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 115.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Board Number | C296 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 21760 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 32640 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.31 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.58% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.