Radeon HD 6870
Graphics Card Radeon HD 6870 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 6870
Amd HD 6800
•
Barts
•
21.10.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
151W
🏆 Top #10875
Performance
Synthetic Score
2,564
PassMark
2,203
Efficiency
entry
The Radeon HD 6870 graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. AMD announced this model on 21.10.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 255 mm². The model's computational arsenal includes 1120 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 134.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 900 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 151 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 21.10.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6800 |
| GPU Variant | Barts XT (215-0798000) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Barts |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,700,000.0 million |
| Die Size | 255 mm² |
| Transistor Density | 6,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1050 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 134.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 112 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 247 x 36 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 151 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C22237-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 50400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.02 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 203 |
| PassMark (G2D Mark) | 424 |
| TPU Index Score | 3.55% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.