Radeon HD 6510
Graphics Card Radeon HD 6510 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 6510
Amd HD 6500
•
Turks
•
14.05.2011
•
1 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
39W
🏆 Top #13140
Performance
Synthetic Score
392
Efficiency
low
The Radeon HD 6510 graphics card from AMD is built on the TeraScale 2 architecture and was officially introduced on 14.05.2011. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 118 mm². The model's computational arsenal includes 320 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 21.34 GB/s. In standard mode, the core operates at 650 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 39 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 14.05.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6500 |
| GPU Variant | Turks LE |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Turks |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 716,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 6,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 667 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1334 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 21.34 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 39 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 10400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 416 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.90% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.