Radeon HD 6490M Mac Edition
Graphics Card Radeon HD 6490M Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 6490M Mac Edition
Amd HD 6400M
•
Seymour
•
02.05.2011
•
256 MB
•
GDDR5
•
64 bit
🏆 Top #13453
Performance
Synthetic Score
241
Efficiency
low
The Radeon HD 6490M Mac Edition (TeraScale 2) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 02.05.2011. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 67 mm². For graphics processing, 160 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.41 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 750 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 02.05.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 6400M |
| GPU Variant | Seymour XTX M2 (216-0809000) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Seymour |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 370,000.0 million |
| Die Size | 67 mm² |
| Transistor Density | 5,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 160 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 750 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 794 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.41 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 240 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.63% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.